Rabobank : Kanatlı endüstrisi Rusya boykotundan etkilenmeyecek

Rabobank : Kanatlı endüstrisi Rusya boykotundan etkilenmeyecek

Rabobank’ın III. Çeyrek global kanatlı endüstrisi raporu yayınlandı.

Rusya’nın ABD, EU ,Kanada, Avustralya ve Norveç’e uyguladığı ambargo, tavukçuluk endüstrisini raydan çıkartmayacak .

Kanatlı endüstrisine konulan sınırlamanın en büyük kazananı BREZİLYA olacak. Bununla birlikte ABD ve EU alternatif pazarlar bularak açıklarını kapatabilecekler ancak fiyatlar etkilenecek. Rabobank , bu boykotun lokal kanatlı sektörleri üzerinde çok etkili olmayacağı inancında.

ABD;

Amerika’da sezonsal olarak ikinci çeyrekte yüksek seyreden göğüs eti başta olmak üzere fiyatlar yükseldi. Bu yükseliş üretim artışı ile dengelendi. Rabobank 2015 yılında ABD de % 3 artış bekliyor.

ASYA;

Kuş gribi endişesi ile zayıflayan Çin pazarı ,üreticilerin kapasitelerini düşürerek tedbir almaları ile toparlanma sinyalleri veriyor. Domuz eti fiyatlarının hızlı yükselişi de Çin’de tavukçuluk sektörünün toparlanmasına güçlü destek verecek.

Japonya kanatlı endüstrisi de 2014 ikinci yarısında ciddi yükselme sinyalleri veriyor. Düşük stok seviyesi ve sınırlı büyümenin de etkisi olacak. Japonya’nın yüksek talebi Tayland kanatlı endüstrisine de destek oluyor.

Hindistan ise kırılgan toparlanma deneyimini yaşıyor.

GÜNEY AMERİKA:

Brezilya , tüketici harcama gücündeki zayıflamaya bağlı iç pazarda daralma beklentisine rağmen pozitif seyreden ihracat artışı ile olumlu sinyaller vermeye devam ediyor. Arjantin, ekonomik zayıflamasına bağlı iç tüketimdeki azalma nedeniyle olumsuz etkileniyor.

Saygılarımızla ,